استارتاپ ها بیش از اندازه درگیر بوروکراسی اداری هستند

مدیرعامل استارت‌آپ سیتی‌گو که در الکام‌استارز امسال حضور دارد گفت: قوانین قدیمی با چابکی استارت‌آپ‌ها سازگاری ندارد.

ستاد خبری الکامپ24- حسن صانعی‌فر مدیرعامل استارت‌آپ سیتی‌گو با اشاره به چالش‌هایی که استارت‌آپ‌ها برای توسعه پیش رو دارند، گفت: اصلی‌ترین مشکل ما قدیمی بودن قوانین کسب و کار است که با چابکی استارت‌آپ‌ها سازگاری ندارد. ما خیلی درگیر بروکراسی اداری می‌شویم که مانع از این می‌شود که روی ارزش‌آفرینی و کار خود تمرکز کنیم. بر اساس که تجربیاتی که داشتیم، اصلی‌ترین مساله‌ای که دولت بخواهد به استارت‌آپ‌ها کمک کند، این است که قوانین کسب و کارها را راحت کند و چه در حوزه مالیات، چه در حوزه بیمه و چه در حوزه قوانین کار را برای استارت‌آپ‌ها تسهیل کند.

او با بیان اینکه جامعه استارت‌آپ‌ها در ایران باید کمی به سمت بلوغ بیشتری حرکت کند، افزود: گاها مشاهده می‌شود انگار کارهای استارت‌آپی جنبه‌ي سرگرمی دارند برای افراد و آنها به چشم یک تجربه زودگذر به استارت‌آپ نگاه می‌کنند و بعد از چند سال  سراغ کار دیگری می‌روند. ما باید از این سطح بگذریم. وقتش است که نگاه بالغانه‌تری به این حوزه داشته باشیم، زیرا استارت‌آپ واقعا یک حوزه کارآفرینی کسب و کار است. درست است که این حوزه جذابیت‌هایی دارد که در کسب‌وکارهای سنتی نیست، اما یک کسب‌وکار تمام عیار است و ۱۰۰ درصد نیاز به تمرکز دارد.

صانعی‌فر با مقایسه‌ی الکام‌استارز امسال با سال‌های قبل بیان کرد: امسال حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست. چه از لحاظ تعداد استارت‌آپ‌هایی که حضور پیدا کردند و چه از نظر کیفیت و کاری که ارائه می‌دهند. اگر یادتان باشد چند سال گذشته استارت‌آپ‌ها غرفه‌های غیررسمی خیلی کوچک داشتند، در حالی که الان چهار سالن بزرگ را به خود اختصاص دادند. این خودش نشان می‌دهد که حوزه چطور در حال رشد است و چقدر نیاز دارد که توجه به آن بیشتر شود.

او همچنین درباره استارت‌آپش اینطور توضیح داد: ما در سیتی گو دو محصول داریم. یکی خود سیتی‌گو که یک شبکه اجتماعی مکان‌محور است و شما می‌توانید مکان‌های مورد علاقه خود را از رستوران و مرکز خرید و پمپ بنزین و حتی ادارات دولتی جست وجو کنید. مزیت اصلی این است که شما می‌توانید تعاملاتی که در سایر شبکه‌های اجتماعی دارید را اینجا داشته باشید، عکس و کامنت بگذارید و دوستانتان را فالو کنید و همه اینها مبتنی بر لوکیشن‌های مورد علاقه شماست. کسب‌و‌کارها هم می‌توانند در سیتی‌گو حاضر شوند، محصولات خود را معرفی کنند و با مخاطبان خود در تماس باشند.

صانعی‌فر ادامه داد:‌ محصول دوم سیتی‌ترکر است که مخصوص صاحبان کسب‌و‌ کارهایی است که نیروهای متحرک در سطح شهر دارند. این کسب‌وکارها می‌توانند از طریق سیتی‌ترکر مانیتور کنند نیروهایشان کجای شهر هستند و کی ماموریت رفتند و چه مسافتی طی کردند. این اولین حضور ما در الکامپ به عنوان غرفه‌دار است. ما یک سال است که کار را شروع کردیم. سیتی‌گو چند ماهی است که لانچ شده و فعالیت می‌کند. سیتی ترکر هم یک ماه است که به طور رسمی مذاکره برایش انجام می‌شود.