مجوز‌های متعدد، انگیزه‌ی جوانان را می‌گیرد

سمانه خدادادی از موسسان استارت‌آپ‌ ردکالا درباره‌ی چالش‌های استارت‌آپ‌ها گفت: وقتی یک کسب و کار فعالیتش را شروع می‌کند، خیلی جلوی پایش مانع ایجاد می‌کنند.  شاید به نظر خیلی راحت بیاید،‌ اینکه یک کسب‌وکار اینترنتی حتی می‌تواند از خانه کار کند،‌ نیاز به هیچ مکان خاصی ندارد،‌ اما به محض اینکه کار را شروع می‌کنید و با طی مرحله معرفی می‌خواهید به مرحله رشد برسید، سازمان‌ها و نظام‌ها و انجمن‌های مختلف سروکله‌شان پیدا می‌شود و درخواست مجوز می‌کنند. این موضوع مقداری ناخوشایند است، خصوصا برای کسانی که در سنین پایین‌تر هستند و فکر می‌کنند استارت‌آپ شدن برایشان یک افق روشن است، این موانع انگیزه‌شان را از بین‌ می‌برد.

ستاد خبری الکامپ 24- او ادامه داد: اگر بتوانند مشخص کنند یک کسب و کار اینترنتی که می‌خواهد کارش را شروع کند، قرار است فقط از ساماندهی یا ای‌نماد مجوز داشته باشد و این کافیست‌، خوب می‌شود. در صورتی که بعد از مدتی مشکلات مجوز دیگر سازمان‌ها و مالیات و این موارد هم اضافه می‌شود. در صورتی که یک استارت‌آپ هنوز به آن مرحله نرسیده که نسبت به نوع کسب‌وکاری که راه انداخته مطمئن باشد که بخواهد وارد این وادی شود. باید در مورد این موارد تسهیل ایجاد کنند.

خدادادی با اشاره به مشکل فیلترینگ برای استارت‌آپ‌ها بیان کرد: ما در نمایشگاه پارسال با وجود حضور در یک غرفه‌ی ۱۲ متری درخشش خوبی داشتیم و تعداد زیادی کاربر جذب کردیم، اما بعد از اتمام نمایشگاه، با وجود مجوزهایی که از ای‌نماد و ساماندهی داشتیم و استارت‌‌آپ برتر دوره‌ی قبل الکام‌استارز بودیم،‌ ما را فیلتر کردند. ما حدود ۲۰ روز درگیر قضیه فیلترینگ بودیم و متولی خاصی هم نداشت، در حالی که ما برای اینکه سایت به اینجا برسد هزینه کردیم و حالا باید برای تمام کاربران توضیح بدهیم مشکل چه بوده است. آنها حتی به ما اخطار هم ندادند که این نشان می‌دهد برای کسی که کسب‌‌وکاری را راه‌اندازی می‌کند ارزشی قائل نیستند.

این فعال استارت‌آپی در ادامه با اشاره به نحوه حمایت بخش خصوصی از استارت‌آپ‌ها بیان کرد: بحث فیلترینگ به دادستانی برمی‌‌گردد و ما در این مدت فهمیدیم الکامپ، الکام استارز و نظام صنفی رایانه‌ای آن اندازه قدرت ندارند که بخواهند در برابر آنها قد علم کنند در برابر نهادهای دیگر از ما پشتیبانی کنند. اما برپایی همین نمایشگاه در این سه سال شور و شوقی در جوانان ایجاد کرده و انگیزه‌ای به آنها داده تا فعالیتی را بر مبنای وب شروع کنند که در دوره بعدی الکام استارز حرفی براش گفتند داشته باشند.

او درباره‌ی حضور در الکام‌استارز اظهار کرد: این سومین دوره است که در الکام‌استارز شرکت می‌کنیم، اول در مرحله معرفی محصول و خدمتمان کار را شروع کردیم و الان به مرحله رشد رسیدیم. هدف از شرکت در نمایشگاه الکامپ و خصوصا الکام استارز، جذب مخاطب و دیده شدن توسط مردم است.  ما همچنین سال گذشته همراه تیم الکام استارز اما با هزینه شخصی به نمایشگاه سبیت آلمان رفتیم که تجربه‌ی خوبی برای ما بود و دیدمان را تغییر داد و حتی شاید نقطه‌ای بود که روش کسب‌و‌کارمان را تغییر بدهیم. دوره‌های قبلی واقعا کارشان قابل ستایش بود امیدواریم این راه بهتر از دوره‌های قبل هم ادامه پیدا کند. البته با استندهایی که استارت‌آپ‌‌ها دارند مشخص است که سازماندهی آنها بهتر از سال گذشته شده است.

خدادای درباره‌ی ردکالا توضیح داد: ما حراجی آنلاین برگزار می‌کنیم. قبلا هم سایت‌های حراجی بودند که فیلتر شده و از بین رفتند. ما حراجی را بر اساس موازین و الگوهای شرعی اسلامی بومی‌سازی کردیم. شعار سایت ما این است که اگر می‌خواهید کالایی را بخرید، اول در سایت ما شانستان را امتحان کنید، اگر برنده شوید که یک کالا را با تخفیف خوب گرفتید و اگرنه هم چیزی را از دست ندادید.