از دولت حمایتی نمی‌خواهیم

پوریا نوروزی مدیر استارتاپ گلورین درباره حضور در نمایشگاه الکامپ و تفاوت الکام‌استارز با دوره‌های پیش گفت: سابقه ما کمتر از یک سال است و شش ماه پیش شروع به کار کردیم اما من در سال‌های قبل در  شرکت‌های دیگر هم در الکامپ بودم. احساس می‌کنم الکامپ امسال کمی منظم‌تر از سال قبل برگزار شده و جای امیدواری دارد که سال‌های بعد هم شرایط بهتر باشد.

او در پاسخ به اینکه حضور در نمایشگاه چه تاثیری در رشد استارتاپ‌ها دارد،‌ گفت: بیشترین تاثیرش روی ارتباطی است که بین خود استارتاپ‌ها شکل می‌گیرد. ما در این دو روز دوست‌های خوبی پیدا کردیم که بعد از نمایشگاه می‌توانیم ارتباط‌ها و همکاری‌های خیلی خوبی را با هم شکل دهیم.  این ارتباط‌ها بزرگترین مزیت الکام استارز و به طور کلی الکامپ است.

نوروزی با اشاره به چالش استارتاپ‌ها و موانع رشدشان بیان کرد: مهم‌ترین مانعی که وجود دارد، شرایط کلی اقتصاد کشور است. اگر این شرایط کلی حل شود موارد دیگری هم درست می‌شود و ما می‌توانیم به بازارهای بین المللی و سرمایه‌ها دسترسی پیدا کنیم. یکی از این موانع تحریم است. ما خیلی از ابزارهایمان را به دلیل تحریم در درسترس نداریم. هر روز یکی از ابزارهایی که داریم یا یکی از سایت‌ها و APIهایی که با آن کار می‌کنیم، به دلیل تحریم خارج می‌شوند و این یک جزئی از مشکل است.

این فعال استارتاپی با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش ما عدم دسترسی به بازارهای بین‌المللی است، ادامه داد: ما مارکت پلیسی برای محصولات دست‌ساز هستیم اما عملا مجبوریم از لحاظ بازار به ایران محدود باشیم در صورتی که راغبیم در بازارهای بین‌المللی هم فعالیت کنیم. مشکل زیادی هم به لحاظ سرمایه‌گذاری و فعالیت در بازارهای بین‌المللی نداریم اما محدودیت‌های قانونی وجود دارد که ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

او در پاسخ به چگونگی حمایت بخش خصوصی و دولتی از استارتاپ‌ها بیان کرد: بخش خصوصی هم طبیعتا به دنیال منفعت و سود است و وقتی که شرایط اقتصادی به شکل کلان دچار رکود است، تمایل به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر خیلی کمتر می‌شود. بخش خصوصی هم تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که ریسک‌پذیرتر باشد که البته شاید در این شرایط خواسته معقولی نیست. اما از دولت خواسته‌های بزرگی داریم و بزرگترینش این است که کاری به کار استارت‌آپ‌ها نداشته باشند. ما نمی‌خواهیم دولت از ما حمایت کند زیرا این حمایت‌ها گاهی به جایی می‌رسد که برای ما مجوز درست می‌کنند و ما هم باید چند ماه فقط دنبال مجوز باشیم.

نوروزی ادامه داد: من در استارتاپ‌های مختلف بودم و دیدم که این مجوزها شرایط سختی داشته است. سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بنند. در شروع کار و تا زمانی که مشکلی پیش نیامده باید اجازه دهند استارت‌آپ‌ها کارشان را انجام دهند، خود ما واقعا حواسمان به همه ابعاد بیزینس هست که مشکلی پیش نیاید.  دولت باید سعی کند فضا را بازتر بگذارد و نظارت داشته باشد اما این نظارت تبدیل به کنترل نشود، در آن صورت ‌کمک بزرگی می‌کند به همه استارت‌آپ‌هایی که بتوانند حداقل در مرحله اول رشد کنند و از بین نروند.

او با اشاره به مشکل فیلترینگ برای استارت‌آپ‌ها گفت: کار ما طوری نیست که هیچ وقت هم به این مشکل بربخوریم اما خیلی ناراحتیم که می‌بینیم برای همکارانمان چنین مشکلی ایجاد می‌شود. آنها هم اگرچه ریسک‌هایی از این جهت همیشه تهدیدشان می‌کرد اما فکر نمی‌کردند بعد از این همه پیشرفت هنوز بحث فیلترینگ جدی باشد و این اتفاق بیفتد. باید راهکار دیگری وجود داشته باشد. اینکه یک نفر یا یک سازمان درخواست بدهد و بدون اطلاع قبلی بیزینسی که ۵۰ نفر مشغول به کار هستند،‌ فیلتر شود، به اعتبار آن بیزینس تاثیر بزرگی می‌گذارد. حداقل باید تذکری به کسب‌وکارها بدهند اما در مواردی شاهد بودیم که بدون اخطار  قبلی بوده و این واقعا خطرناک‌ترین چیزی است که می‌تواند اتفاق بیفتد.

نوروزی همچنین درباره استارتاپ خود توضیح داد: گلورین یک مارکت‌پلیس برای محصولات دست‌ساز است. هنرمندان و تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز می‌توانند به وب‌سایت بیایند و نمونه کارهای خود ‌با توضیحات و قیمت و دسته‌بندی های مختلف را ثبت کنند. ما به هر هنرمند یک صفحه اختصاص می‌دهیم که می‌تواند محصولاتش را عرضه کند. علاوه بر آن محصولات منتخب همه هنرمندان در صفحات اصلی گلورین و صفحات دسته‌بندیشان قرار داده می‌شود و افرادی که به دنیال خرید کالای هنری هستند، حتی می‌توانند ایده‌هایی بگیرند که بعضی از این هدیه‌ها را خودشان بسازند و یا اگر نه، همان جا به صورت آنلاین از خود هنرمند به صورت مستقیم تهیه کنند.