مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور در الکامپ: قابلیت‌های کارت هوشمند ملی از سال آینده ارایه می‌شود

مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور در نشستی خبری در الکامپ گفت: با احتساب تمامی افراد واجد شرایط بالای 15 سال حدود 55 میلیون تا 60 میلیون کارت هوشمند ملی در کشور مورد نیاز است و تا تمامی این افراد کارت نگیرند نمی‌توان سرویسی را روی این کارت به صورت سراسری برای تمام مردم ارایه کرد.

ستاد خبری الکامپ 24- شجاعان مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور از ثبت‌نام 45 میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی و توزیع 42 میلیون کارت هوشمند بین مردم خبر داد و گفت: توزیع حدود 3 میلیون کارت هوشمند باقی مانده که پس از بومی سازی تولیدات به سرعت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کارت هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیکی است، گفت: با احراز هویت دقیق از طریق کارت ملی هوشمند و قابلیت‌هایی از جمله بررسی بیومتریک از وقوع بسیاری از تخلفات جلوگیری می‌شود.

شجاعان با بیان این که از سال آینده شاهد افزایش کاربردهای کارت ملی هوشمند و آغاز بهره برداری از قابلیت‌های این کارت از بانک‌ها خواهیم بود گفت: با احتساب تمامی افراد واجد شرایط بالای 15 سال حدود 55 میلیون تا 60 میلیون کارت هوشمند ملی در کشور مورد نیاز است که تا تمامی این افراد کارت نگیرند نمی توان سرویس مشخصی را به صورت سراسری برای تمام مردم ارایه کرد.

مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور افزود: پس از چند بار تمدید مهلت ثبت نام کارت هوشمند ملی آخرین مهلت تا پایان سال 97 اعلام شده و امیدواریم از ابتدای سال 98 ارایه خدمات روی کارت ملی هوشمند آغاز شود.

 

حذف کپی در دستگاه‌های اجرایی

شجاعان از عملیاتی شدن حذف کپی کارت ملی در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی کشور خبر داد و گفت: در 200 هزار نقطه در سراسر کشور اکثر دستگاه کپی را حذف کرده اند یا در حال حذف کردن هستند.

شجاعان همچنین گفت: تاکنون 40 خدمت وزارت کشور کدشناسه گرفته‌اند که نزدیک به نیمی از آنها الکترونیکی شده‌اند.

 

* هماهنگی با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی

وی در پاسخ به این سوال که در الکامپ سال گذشته صحبت بسیاری از انتخابات الکترونیکی شد این موضوع به کجا رسید، گفت: در انتخابات اخیر شهر و روستا در 139 شهر انتخابات به صورت تماما الکترونیکی در تمامی 25 فرآیند انتخابات انجام شد که معادل 20 درصد مجموع آرا بود.

وی گفت: با این تجربه کاملا موفق آمادگی داریم که در صورت تامین منابع مالی انتخابات را به صورت صد در صد الکترونیکی برگزار کنیم و در این باره با شورای نگهبان مذاکره می کنیم. البته در چند دوره اخیر انتخابات در کشور فرایند احراز هویت در تمامی شعب به صورت الکترونیکی انجام شده و تنها مرحله اخذ رای الکترونیکی نبوده است