الکام‌پیچ

 

الکام‌پیچ

فرصتی برای ارائه و دیده شدن

دانستن درباره اینکه چقدر ایده، تیم یا کسب‌وکارتان در فضای نوآوری برای دیگران، آن‌هم دیگرانی که دستی بر آتش دارند جذابیت دارد یک فرصت عالی است. اینکه بدانید آدم‌هایی که خود درگیر کسب‌وکارهای استارتاپی بوده‌اند درباره کسب‌وکار شما چه فکر و آن‌را چطور برآورد می‌کنند امکانی است که در الکام پیچ در اختیار شما قرار می‌گیرد.

الکام‌پیچ دقیقا چیست؟

با شرکت در الکام‌پیچ، این فرصت را پیدا خواهید کرد که کسب‌و‌کارتان را برای پنلی از داوران خبره ارائه کنید و نظرشان را بدانید. الکام‌پیچ به هر استارت‌آپ کمک می‌کند که ببیند مخاطبان کسب‌و‌کارش در مورد آن چه طور فکر می‌کنند. با شرکت در الکام‌پیچ، می‌توانید ببینید که این افراد موثر و موفق و باتجربه در مورد کسب‌وکار شما چه نظری دارند.

ما پنلی از این داوران را پیش رویتان قرار می‌دهیم تا نظرات کارشناسی‌شان را بدانید. این که از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌کنید، کاملا به وضعیت و تصمیم خودتان بستگی دارد. ما سعی می‌کنیم داورانی را انتخاب کنیم که بتوانند بازخورد واقع‌بینانه‌ای را به شما بدهند. پس اگر این اطلاعات برایتان مفید است، در الکام‌پیچ شرکت‌ کنید.

البته امسال هم مثل سال‌های قبل، جوایزی برای تیم‌هایی که از دید داوران بهترین بودند، خواهیم داشت.

جهت ثبت نام در الکام پیج  اینجا کلیک فرمایید

شرایط الکام‌پیچ

برای شرکت در الکام‌پیچ باید در سایت الکامپ ثبت‌نام کنید و حساب‌کاربری بسازید. در حساب‌کاربری خود می‌توانید در هر یک از رویدادهای جانبی الکام‌استارز شرکت کنید که اگر شما متقاضی الکام‌پیچ هستید باید در بخش الکام‌پیچ فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید و پس از طی کردن فرآیند پرداخت (دویست‌و‌پنجاه‌هزارتومان)، ثبت‌نام شما انجام خواهد شد. در صورت آماده‌شدن فایل ارائه، می‌توانید فایل نهایی ارائه خود را در حساب‌کاربری خود و در بخش الکام‌پیچ تا تاریخ 15 تیرماه آپلود کنید. زمان‌بندی ارائه‌ها و دیگر اخبار را از طریق همین صفحه پیگیری کنید.

امسال رویداد از تاریخ 18 تا 21 تیرماه به صورت «حضوری، آنلاین و ویدئویی» برگزار و ارائه‌ تیم‌ها در 4 روز تقسیم می‌شود. ارائه تیم‌ها در پلتفرم‌های مختلف به صورت زنده پخش خواهد شد و یک لینک برای تماشای آنلاین ارائه‌ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکامپ و الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

توضیح ضروری: انجام کامل فرآیند ثبت‌نام و واریز وجه به معنای حضور متقاضی در الکام‌پیچ نیست. ثبت‌نام هر تیم بعد از تایید در مرحله ارزیابی اولیه نهایی خواهد شد. در صورت تایید نشدن مبلغ واریزی به حساب شرکت‌کنندگان عودت داده خواهد شد.

 

ویدئوپیچ: یک بخش تازه در الکام‌استارز 1400

امسال برای اولین بار شکل تازه‌ای از ارائه‌های استارتاپی را برای تیم‌های مختلف به‌ویژه تیم‌های مستقر در شهرستان‌ها فراهم کرده‌ایم. برای اینکه رعایت پروتکل‌های مرتبط با کرونا و محدودیت‌های سفرهای بین‌شهری و مشکلات حضور برخی تیم‌ها در نمایشگاه موجب از دست رفتن فرصت آن‌ها برای پیچ استارتاپی نشود، بخش ویدئوپیچ به الکام‌استارز 1400 اضافه شده است.

در ویدئوپیچ تیم‌های متقاضی می‌توانند مطابق استانداردها و سوالاتی که طراحی شده یک ویدئوی 5 دقیقه‌ای از کسب‌وکار خود آماده کنند و در سایت الکامپ و در این بخش بارگزاری کنند. ویدئوپیچ‌ها به همان شکلی که ارائه حضوری داوری خواهند شد مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند و بر اساس پاسخ‌هایی که در ویدئوها داده شده داوران به آن‌ها نمره و  در نهایت در بخش‌های مختلف رقابتی مشارکت داده خواهند شد.

ویدئوپیچ فرصتی است تا تیم‌ها و کسب‌وکارهای مختلف استارتاپی از سراسر ایران شانسی برابر پیدا کنند و از سوی دیگر پرتکل‌های مرتبط با کرونا نیز در نمایشگاه امسال بهتر و بیشتر موردتوجه قرار بگیرد.

همه آنچه باید برای حضور در الکام‌پیچ بدانید

شیوه ثبت نام و شرکت در الکام‌پیچ

 

1 تا 15 تیرماه

ثبت‌نام

شما می‌توانید از طریق سایت الکامپ در رویداد الکام‌پیچ ثبت‌نام کنید و بعد از پرداخت هزینه ثبت‌نام شما نهایی خواهد شد. دانلود فایل راهنمای ثبت‌نام

 

ارسال فایل نهایی ارائه

بهتر است همان موقع ثبت‌نام فایل ارائه خود را هم بارگذاری کنید اما درهر صورت تا تاریخ 15 تیرماه فرصت دارید اصلاحات فایل ارائه خود را انجام دهید و در حساب‌کاربری خود آپلود کنید. اصلاحات بعد از این تاریخ انجام نخواهد شد پس در ارسال فایل نهایی خود توجه لازم را داشته باشید. در صورت نیاز می‌توانید از نمونه روبه‌رو کمک بگیرید:

دانلود فایل تمپلیت ارائه

 

1 تا 18 تیرماه

ارزیابی اولیه تیم‌ها

ما امسال هم‌زمان با ثبت‌نام شرکت‌کنندگان و متقاضیان حضور در الکام پیچ با کمک تیم برگزاری و داوران این بخش، ارزیابی تیم‌ها و استارتاپ‌ها را شروع می‌کنیم. تیم‌هایی که از نظر داوران برای حضور در الکام پیچ تایید می‌شوند بلافاصله با آن‌ها تماس گرفته خواهد شد تا خود را آماده حضور در این رویداد کنند.

با این حال کار ارزیابی اولیه و بررسی اطلاعات و فایل ارائه‌ شرکت‌کنندگان تا روز 16 تیرماه ادامه خواهد داشت و آخرین تیم‌ها در این روز از حضور خود در الکام‌پیچ مطلع خواهند شد.

توصیه می‌کنیم امسال ثبت‌نام خود را در همان روزهای ابتدایی انجام دهید تا برای آماده‌سازی ارائه نهایی‌تان فرصت کافی داشته باشید.

 

16 تیرماه

اعلام زمانبندی ارائه‌های تایید شده روی سایت

جدول زمانبندی ارائه‌ها و میزان زمان ارائه و پرسش داورها در این تاریخ روی سایت قرار خواهد گرفت.

 

17 تیرماه

درخواست جابه‌جایی و تغییر زمان ارائه

در صورت لزوم تیم‌ها می‌توانند درخواست و دلیل خود برای جابه‌جایی ارائه را از طریق حساب‌کاربری خود برای ما ارسال کنند، بعد از بررسی درخواست‌ها و درصورت امکان زمان ارائه تیم جابه‌جا می‌شود و جدول زمانبندی به‌روزرسانی خواهد شد.

 

18 تا 21 تیرماه

رویداد الکام‌پیچ

این رویداد در چهار روز و به شکل ترکیبی (حضوری و آنلاین و ویدئویی) برگزار خواهد شد. چگونگی شرکت هر یک از تیم‌ها متناسب با مذاکره مستقیم با آن‌ها تعیین و به آن‌ها اعلام می‌شود.

 

جوایز نقدی الکام‌پیچ 1400

امسال چه جوایزی به تیم‌های برتر الکام‌پیچ اهدا می‌شود؟

برای اولین بار امسال جوایز نقدی الکام‌پیچ تا  200 میلیون تومان خواهد بود.  جوایز و حمایت‌های غیرنقدی متعددی هم برای تیم‌های برگزیده درنظر گرفته شده است. از جمله اینکه برخی‌ نهادهای مرتبط با حوزه نوآوری حمایت‌ها و خدمات ویژه‌ای به آن‌ها عرضه خواهند کرد. این دست جوایز تا روز قبل از برگزاری نمایشگاه به مرور اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بخش‌های ویژه مختلف جوایز الکام پیچ 1400

الف) جایزه 10 منتخب برگزیده الکام‌پیچ

ب) جایزه ویژه برای استارتاپ برگزیده در شرایط همه‌گیری کرونا

ج) استارتاپ‌های برگزیده در 5 حوزه محیط زیست، سلامت، شهر، توانیابان و گروه‌های خاص اجتماعی و علوم انسانی و قرآنی

د) امسال و برای اولین بار از سوی 5 کسب‌وکار بزرگ استارتاپی کشور 5 جایزه ویژه نقدی به 5 استارتاپ اهدا خواهد شد.

 

جایزه سال کسب‌وکار شبکه‌های اجتماعی

امسال برای اولین بار در الکام‌استارز 1400 به سه کسب‌وکار برگزیده شبکه‌های اجتماعی ازجمله کسب‌وکارهایی که موفق شده‌اند در بستر اینستاگرام تجربه جدیدی را برای مشتریان خود رقم بزنند جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

داوران این بخش با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون نوآوری در محصول، نوآوری در محتوا، نوآوری در بسته بندی و پشتیبانی، نوآوری در ارتباط با مشتری، بازاریابی و... کسب‌وکارهای برگزیده شبکه‌های اجتماعی ایران را انتخاب خواهند کرد. کسب‌وکارهای برگزیده از حمایت‌های دیگری از جمله درخصوص اخذ برخی مجوزهای کسب‌وکاری موردنیازشان هم برخوردار خواهند شد.

 

اعلام نتایج

نتایج و جوایز برگزیدگان در 21 تیرماه روی سایت الکام‌استارز قرار خواهد گرفت.

همه سوالاتی که ممکن است درباره الکام‌پیچ داشته باشید

در الکام‌پیچ چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

یکی از بخش‌های الکام‌استارز، الکام‌پیچ است که در آن استارتاپ‌ها کسب‌وکار خود را توضیح داده و مورد داوری قرار می‌گیرند. الکام پیچ هم مانند چند سال گذشته، بخش جانبی دیگری از الکام‌استارز است که امسال همزمان با برگزاری الکامپ 26 برگزار خواهد شد. این رویداد استیجی است که یک تیم کسب‌وکارش را ارائه می‌دهد. یک نفر به نمایندگی از تیم می‌آید و در مورد کسب‌وکارشان ارائه می‌دهد و پنلی از داوران در مورد ایده‌ها و کسب‌وکار آن‌ها نظر می‌دهند. این رویداد فرصت مناسبی برای چکش‌کاری ایده و شبیه‌ساز ارائه‌ی آینده‌ی کسب‌وکار برای یک سرمایه‌گذار یا مشتری است. در انتها براساس امتیازات داورها به تیم‌های برتر جوایزی اهدا می‌‌شود.

 

با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا الکام پیچ امسال به چه صورت برگزار خواهد شد؟

امسال رویدادهای جانبی الکام‌استارز هم به صورت آنلاین و هم حضوری برگزار خواهد شد. تعیین شکل حضور هر تیم و استارتاپ در این رویدادها بنا به درخواست استارتاپ‌های شرکت‌کننده و بررسی تیم برگزاری انجام می‌شود. شد.

 

از چه طریق تیم‌ها می‌توانند ثبت‌نام کنند؟

یک فرد به نمایندگی از تیم باید در بازه‌ اعلام شده در سایت الکامپ در بخش ثبت‌نام الکام پیچ حساب‌کاربری ساخته و ثبت‌نام را تکمیل کند.

 

برای ثبت‌نام در بخش الکام‌پیچ نیاز به پرداخت هزینه است؟

هزینه ثبت نام در الکام پیچ مبلغ ۲۵۰ هزار تومان است که در مرحله بعدی ثبت نام و پس از تایید تیم ها جهت ارایه پرداخت خواهد شد.

 

چه تعداد از استارتاپ‌ها قرار است در الکام‌پیچ شرکت کنند؟

به‌طور کلی ظرفیت ثبت‌نام تمامی بخش‌های الکام‌استارز محدود است و این محدودیت امسال تحت تاثیر کرونا هم قرار گرفته است. در سال‌های گذشته ظرفیت این بخش فقط 32 تیم بوده است که امسال ممکن است وابسته به شرایط کمی تغییر کند. امکان شرکت حضوری تیم‌ها در رویداد با توجه به شرایط کرونا محدودیت‌های خاصی خواهد داشت ولی زیرساخت آنلاین کمک خواهد کرد تا فرصت برای تیم‌های بیشتری فراهم شود. همچنین هر استارتاپ باید به شکل جداگانه ثبت‌نام کند.

 

در ویدئوپیچ چند نفر باید حضور داشته باشند؟

در هر ویدئو یک و نهایتا دو نفر از اعضای تیم می‌توانند ارائه داشته باشند و در یک ویدئو که به شکل افقی و با فاصله حداقل 2 متر و حداکثر 3 متر (حتی با موبایل) تصویربرداری شده درباره کسب‌وکار خود ارائه دهند.

 

داوران چند نفر هستند و چگونه انتخاب شده‌اند؟

در هر روز، 8 داور به صورت حضوری و آنلاین در این رویداد مشارکت خواهند داشت که از بین سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار انتخاب شده‌اند. داوران هر روز با روز دیگر متفاوت‌اند در واقع 32 داور داریم که با توجه به زمان‌بندی‌ها، برای هر ارائه حداقل 4 داور حضوری و مابقی به صورت آنلاین حاضر خواهند شد. استارتاپ‌ها و داوران هیچ کدام از قبل اطلاعی نخواهند داشت که با چه کسی مواجه می‌شوند. این تقسیم‌بندی با توجه به زمان‌بندی که توسط تیم اجرایی الکام‌پیچ در نظر گرفته شده انجام خواهد شد.

 

داورها چه معیارهایی را برای داوری درنظر می‌گیرند؟

داوران از میان کسانی انتخاب شده اند که یا کسب‌وکار استارتاپی دارند یا در حوزه اقتصاد ایران تجربه‌های مشخصی داشته‌اند. از این رو با توجه به تجربه‌ای که داوران دارند معیارهای زیادی مدنظرشان است از جمله اینکه کسب و کارشما چه مشکلی را رفع می‌کند، اندازه بازار شما چقدر است، بیزنس مدل شما چیست و ارائه شما چقدر کسب‌وکاری و حرفه‌ای است و... که باید همه مواردی که یک ارائه خوب دارد را در نظر داشته باشید. تا حدودی می‌توان گفت داوران سرمایه‌گذاران فرضی هستند و معیارها شباهت زیادی به فرآیند ارائه به سرمایه‌گذار دارد. شرکت‌کنندگان باید در نظر داشته باشند که رقابت برابر و شانس همه یکسان است. رتبه هر تیم بستگی به میزان تسلط و کیفیت ارائه‌ آن تیم دارد و اینکه چقدر بتوانند داورها را قانع کنند.

 

اینجا یک راهنمای جامع هست که می‌توانید هم برای تهیه فایل ارائه خود و هم در ویدئوپیچ‌تان موارد آن را مدنظر قرار دهید. مواردی که داوران الکام‌پیچ به تک‌تک آن‌ها نمره خواهند داد.

 

بعضی از استارتاپ‌ها تجربه کمتری دارند و بعضی باتجربه هستند این‌ها چطور داوری می‌شوند؟

قطعا معیار تجربه سال‌های کاری مدنظر داوران ما قرار خواهد گرفت و جای نگرانی برای استارتاپ‌هایی که تجربه کمتری دارند وجود ندارد زیرا هدف الکام‌پیچ حمایت از کسب‌وکارهای نوپا است. امتیازدهی به هر استارتاپ با توجه به قدمت آن صورت خواهد گرفت و معیار سن توسط داوران در فرآیند امتیازدهی مدنظرقرار داده می‌شود.

 

 

 

اگر دو گروه امتیازات یکسان از سمت داورها دریافت کنند چگونه جوایز به آن‌ها تعلق می‌گیرد؟

در چنین مواردی تیم‌ها و محتوای ارائه آن‌ها یکبار دیگر ارزیابی خواهد شد توسط تیم اجرایی و داوران، جلسه داوری مجدد (بدون حضور تیم‌ها) برگزار و برنده نهایی تعیین خواهد شد.

 

جوایز چه زمانی اهدا می‌شود و تیم‌ها چگونه می‌توانند جوایز خود را دریافت کنند؟

جزییات و دستورالعمل دریافت جوایز در زمان اعلام نتایج و برندگان اطلاع رسانی خواهد شد.

 

زمان ارائه و پرسش و پاسخ داورها چقدر است؟

شما باید در کمترین زمان بتوانید کسب‌وکار خود را  معرفی و اطلاعات مرتبط با آن را ارائه دهید. در نتیجه زمان ارائه‌ی شما 5 دقیقه (درصورت تایید داورن) و پرسش و پاسخ داورها از شما 5 دقیقه خواهد بود.

 

چند نفر از تیم روز ارائه باید حاضر شوند و ارائه دهند؟

تیم‌ها باید یکی از اعضایشان که تسلط کافی روی کسب‌وکار و ارائه دارد را به نمایندگی انتخاب کنند. آن شخص باید در روز ارائه آماده باشد و برای داورها ارائه دهد. البته برای حضور بقیه اعضای تیم محدودیتی وجود ندارد. در صورت بروز مشکل برای ارائه‌دهنده در روز ارائه فرد جایگزین از اعضا تیم برای ارائه باید حاضر شود.

 

تیم‌ها تا چه زمان فرصت دارند فایل ارائه‌ خود را آماده کنند و تحویل دهند؟

از زمان ثبت نام تا تاریخ 15/04/1400 تیم‌ها فرصت دارند پاورپوینت‌های خود را آماده کنند و آن را ارسال کنند. تنها روش دریافت فایل‌ها از طریق حساب کاربری در وبسایت‌ الکامپ و در بخش الکام پیچ است. تیم‌ها باید توجه داشته باشند که فایل نهایی خود را در سایت ضمیمه و ارسال کنند زیرا امکان اصلاح فایل بعد از این تاریخ وجود ندارد پس باید توجه لازم را در ارسال فایل داشته باشند.

 

فایل ارائه باید در چه فرمتی ضمیمه فرم ثبت‌نام شود؟

فایل ارائه باید به صورت اسلاید و پاورپوینت آماده شود اما بهتر است برای از بین نرفتن قالب و فونت‌ها، فایل با فرمت pdf ارسال شود.

میتوانید فایل های نمونه را از اینجا دانلود کنید.

 

استارتاپ‌ها باید در حوزه‌ خاصی فعالیت داشته باشند؟

خیر محدودیت حوزه فعالیت برای ثبت‌نام وجود ندارد. همه استارتاپ‌ها با هر زمینه فعالیتی که دارند می‌توانند در این رویداد ثبت‌نام و در این رقابت شرکت کنند.

 

تاریخ و زمانبندی روز ارائه‌ هر تیم چه زمانی و در کجا اعلام خواهد شد؟

زمانبندی ارائه تیم‌ها در تاریخ 16 تیرماه بر روی سایت الکامپ در صفحه‌ الکام‌پیچ قرار خواهد گرفت. اما این تاریخ‌ها پیش از آن با تیم‌ها نهایی و به آن‌ها اعلام شده است.

 

چه زمانی رتبه‌بندی‌ها اعلام می‌شود؟

پس از پایان نمایشگاه الکامپ نتایج نهایی روی سایت الکامپ قرار خواهد گرفت.

 

ارائه تیم‌ها به صورت زنده پخش خواهد شد؟

بله ارایه تیم‌ها به صورت پخش زنده انجام میشود و یک لینک برای تماشای آنلاین ارایه‌ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 

اختتامیه الکام‌پیچ آنلاین است یا فقط نتایج روی سایت گذاشته خواهد شد؟

نتایج روی وب‌سایت قرار خواهد گرفت. در مورد برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اختتامیه آنلاین متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

مخاطبین الکام‌پیچ

حضور و مشاهده ارائه‌ها برای همه افراد علاقه‌مند رایگان و آزاد است و همه می‌توانند از مطالب ارائه‌شده در پیچ‌ها استفاده کنند. با این‌حال با توجه به شرایط خاص امسال و پروتکل‌های بهداشتی بهتر است با دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام الکام‌استارز از آخرین شرایط مربوط به حضور در پیچ‌های استارتاپی مطلع شوید.

یک لینک برای تماشای آنلاین ارائه‌ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.